güncel gündem haber

LİMON FİYATLARI UÇUYOR

LİMON FİYATLARI UÇUYOR

Limon Fiyatlarındaki Artışın Sebepleri

Limon fiyatlarının hızla yükselmesi, birçok faktörün bir araya gelmesiyle gerçekleşti. Üretim aşamasındaki sıkıntılar, depolardaki stoklar ve piyasadaki talep bu artışı tetikledi.

Hasat Döneminde Düşük Fiyatlar

Geçen yıl limon verimi çok yüksek olmasına rağmen, hasat döneminde fiyatlar oldukça düşüktü. Mersin Erdemli Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisi Aydın Çiftçi, bu durumu şu sözlerle özetledi: “Bu sene verim çok iyiydi ama mayer cinsi dahil limonlar para etmedi. Alıcı olmadığı için limon çiftçinin elinde kaldı. Hasat edilecek limon kalmayınca da depolardaki limonlar satılmaya başlandı, fiyat yükseldi. Fiyat ancak hasat başladığında düşebilir. Ağustos ve eylül ayında.”

Depolardaki Stoklar ve Piyasa Etkisi

Depolardaki limonların yüksek fiyatla piyasaya sürülmesi, fiyatların hızla yükselmesine neden oldu. Çiftçiler, geçen yıl düşük fiyatlar nedeniyle limonlarını satamayıp depolarda sakladılar. Nevşehir’deki depolardan çıkan limonların piyasaya sunulmasıyla fiyatlar daha da arttı.

Üretimde Düşüş

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, limon üretimindeki düşüşün fiyatları nasıl etkilediğini şöyle anlattı: “Geçen yıl verim çok iyiydi, çok olunca fiyat düştü. Hasat döneminde limonun kilosu 30 kuruşa kadar geriledi, satılamadı. Depoya limon az girdi, sonra da fiyatlar yükseldi. Bu sene bunun yüzde 25’i yok. 2024 yılı için sadece erkenci mayer cinsi limonlar iyi görünüyor, diğer ürünler zayıf.”

Dalında Kalan Limonlar

Geçen yıl limonların büyük bir kısmı dalında kalıp çürüdü. Adana’da çiftçilik yapan Sefa Geylani, ürünlerini satamadığı için limon ağaçlarının bir kısmını sökmek zorunda kaldığını belirtti. Bu yıl ise limon fiyatlarının iyi olacağını ancak ağaçların yorgun ve verimin düşük olduğunu vurguladı.

İşçilik ve Nakliye Maliyetleri

Hatay Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, limon üreticilerinin nakliye ve işçilik maliyetlerinin de fiyatları etkilediğini söyledi. “15 gün önce bahçemi topladım. 4 liradan verdim. Nakliye, işçilik işin bahanesi. Sezonda verim iyiydi, fiyat yerlerdeydi. Geçen yıl limonlar dalda kaldı, verim düştü, ağaçlar meyve vermekte zorlanıyor. Böyle giderse limon üretimi yüzde 50 düşer.”

TÜİK Verilerine Göre Üretim Tahmini

TÜİK’in 2024 yılı Bitkisel Üretim 1. Tahmini verilerine göre, turunçgil meyvelerinden limonda yüzde 16,2 düşüş öngörülüyor. Aralık 2023 verilerine göre ise turunçgil meyvelerinden limonda yüzde 75,8 oranında üretim artışı yaşanmıştı.

Türkiye’nin Limon Üretimindeki Yeri

Tarım ve Orman Bakanlığı‘na bağlı Tarımsal Ekonomi ve Politika Geliştirme Enstitüsü Müdürlüğü’nün Temmuz 2023 Tarım Ürünleri Piyasaları Raporu’na göre, Türkiye limon üretiminde Meksika, Arjantin ve Avrupa Birliği’nin ardından 4. sırada yer alıyor. Raporda, Türkiye’nin 2023 yılının ilk 4 ayında 242 bin 762 ton ihracat yaptığı belirtildi.


Bu nedenlerle limon fiyatları, üretimden pazarlamaya kadar birçok aşamada yaşanan sıkıntılar nedeniyle hızla artarak 100 TL’ye kadar yaklaştı. Haber 4 renk AI

leave your comment


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir